7 důvodů, proč je fotovoltaická elektrárna dobrá volba

O fotovoltaice se vedou žhavé diskuze. Někdo je pro, jiný proti. Samozřejmě, jako každý jiný produkt, má své výhody i nevýhody. Jak to tedy je? Proč je dobré si fotovoltaickou elektrárnu pořídit?

1. Nižší účty za elektřinu

Instalací solárních panelů snížíte náklady domácnosti na elektřinu. Vstupní investice je sice vyšší, ale postupně se vám vrací díky nižším platbám vašemu dodavateli. Navíc, kromě výroby elektřiny můžete panely používat k ohřevu vody nebo k vytápění. Čím více využití, tím vyšší úspora.

2. Soběstačnost

Díky využití vlastní energie se stanete soběstačnějšími a tato doba k tomu přímo navádí. Už nebudete zcela závislí na dodávce elektřiny ze sítě, ale přibude vám vlastní zdroj.

3. Ekologie

Vzhledem k tomu, že fotovoltaika využívá k výrobě energie sluneční svit, stanete se ekologičtějšími, jelikož jde o obnovitelný zdroj energie. Při provozu solárních panelů také nevznikají žádné emise, které by znečišťovaly životní prostředí. Další nespornou výhodou je bezhlučnost.

4. Možnost získat dotaci

Stát podporuje lidi, kteří se rozhodnou pro udržitelný zdroj energie. Informujte se, zda jsou v aktuálním období vypsány nějaké dotace. S příspěvkem od státu se vám investice vrátí mnohem rychleji.

Pro získání dotací je nutné nejdříve celou částku za práci i materiál dodavateli fotovoltaické elektrárny zaplatit. Ale nemějte obavy. Pokud vám nějaká část chybí, pomůže vám bankovní či nebankovní půjčka.

5. Dlouhá životnost a nízká poruchovost

Výrobci udávají životnost v několika desítkách let. Výhodou je, že panely neobsahují žádné pohyblivé části, u nichž by mohlo vlivem námahy docházek k častějšímu poškození. Díky tomu se pyšní nízkou poruchovostí.

6. Nízké náklady na údržbu

Až na pravidelné servisní prohlídky se o panely nemusíte nijak starat. Počítejte s tím, že se během let snižuje výkonnost. Panely jsou však stále funkční.

7. Rychlá a jednoduchá instalace

Máte strach, že kvůli instalaci dojde k velkému zásahu do stavby? Nebojte, instalace je rychlá a jednoduchá. O žádný velký zásah, který by vás výrazně omezil, nejde.

pr článek