Apple měl v uplynulém 1. kvartálu rekordní tržby

Americký koncern Apple zaznamenal v uplynulém 1. čtvrtletí finančního roku 2021/2022 rekordní tržby, které překonaly odhady Wall Street, stejně jako jeho zisk. A to i přes globální nedostatek čipů, který zasáhl firmy na celém světě. Výsledky Apple naznačují, že rozmach technologických firem ze začátku pandemie nového koronaviru ještě nemusí skončit, i když někteří šampioni, jako například Netflix, už zpomalují.

„Dosáhli jsme rekordů na vyspělých i rozvíjejících se trzích, zaznamenali jsme růst výnosů ve všech našich produktových kategoriích kromě iPadu, o kterém jsme řekli, že jeho dodávky budou omezené,“ řekl analytikům generální ředitel Tim Cook.

Zisk Apple za tři měsíce do konce prosince 2021, což bylo 1. čtvrtletí jeho obchodního roku 2021/2022, vzrostl na 34,63 miliardy USD (31,03 miliardy eur) nebo 2,10 USD na akcii z 28,76 miliardy USD nebo 1,68 USD/akce v předchozím roce. Analytici předpověděli koncernu zisk 1,89 USD na akcii.

Tržby za 1. čtvrtletí stouply o 11 % na nový historický rekord 123,95 miliardy USD z 111,44 miliardy USD rok předtím, zatímco analytici očekávali tržby ve výši 118,66 miliardy USD.

Tržby podpořil především meziroční nárůst prodeje telefonů iPhone a služeb. Konkrétní tržby z prodeje smartphonů se ve sledovaném období zvýšily na 71,63 miliardy USD z 65,60 miliardy USD v loňském roce. Tržby ze služeb vzrostly na 19,52 miliardy USD z 15,76 miliardy USD.

„Rekordní výsledky za uplynulé čtvrtletí umožnila naše nejinovativnější sestava produktů a služeb,“ prohlásil Cook. „Těší nás, že vidíme odezvu od zákazníků z celého světa v době, kdy zůstat ve spojení nebylo nikdy důležitější. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli vybudovat lepší svět – postupujeme směrem k našemu cíli stát se uhlíkově neutrálními v rámci našeho dodavatelského řetězce a produktů do roku 2030 a dosahujeme pokroku v naší práci v oblasti vzdělávání a rasové rovnosti a spravedlnosti, “ dodal.

Představenstvo společnosti Apple oznámilo za loňský rok hotovostní dividendu ve výši 0,22 USD na akcii.

Apple zároveň uvedl, že problémy v dodavatelském řetězci, které narušily výrobu, ještě neskončí, ale v následujících měsících očekává jejich menší vliv. „Jsou tam nějaké povzbudivé signály,“ konstatoval Cook.

Navzdory volatilitě na trzích se Apple stal první americkou společností, která dosáhla tržní hodnoty 3 biliony USD začátkem ledna. Napětí mezi Washingtonem a Pekingem, jakož i ukrajinská krize však od té doby zvýšily nervozitu trhu, přičemž v uplynulých dnech došlo na trzích k velkým výkyvům.

pr článek