Kvůli chybám se musí vracet eurofondy ve zdravotnictví, mohou jít na jiné projekty

Loňský vládní audit odhalil pochybení v eurofondových projektech zaměřených na obnovu zdravotnických zařízení, při jejichž platbu zprostředkovalo Ministerstvo zdravotnictví (MZ) SR. U pěti projektů došlo ke finančním korekcím ve výši od pěti do 25 procent. Peníze může Slovensko využít v jiných projektech. Vyplývá to z informací, které TASR poskytl resort financí.

„Ověřením byly identifikovány nedostatky, předmětem kterých byla nedostatečně provedena kontrola v oblasti procesu veřejných zakázek ze strany MZ SR jako zprostředkovatelského orgánu. Orgán auditu za uvedené nedostatky navrhl uplatnit finanční opravy,“ uvedl pro TASR tiskový odbor MF.

Při projektu rekonstrukce zdravotního střediska Jelšava – snižování energetické náročnosti objektu, kde bylo příjemcem město Jelšava, došlo k 25procentní finanční opravě. Město tak musí vrátit 52.000 eur. Stejné procento korekce se týká i projektu rekonstrukce a modernizace Nemocnice s poliklinikou Brezno. Uhradit má 66.043 eura.

Desetiprocentní korekci vyčíslili pro Nemocnici AGEL Zvolen v rámci projektu modernizace infrastruktury pro zefektivnění poskytování akutní zdravotní péče, vrátit má 468 eur. Fakultní nemocnice Nitra musí pro desetiprocentní korekci vrátit 46.200 eur.

Pětiprocentní korekce se týkala projektu Rekonstrukce a modernizace nového chirurgického pavilonu, kde byla příjemcem Všeobecná nemocnice s poliklinikou Lučenec. Vrátit má 53.679 eur.

MZ jako zprostředkovatelský orgán pro Integrovaný regionální operační program podalo ke všem pěti zjištěním identifikovaných vládním auditem námitky a požadovalo upustit od finančních oprav. I přes námitky je resort zdravotnictví zavázán zajistit vrácení části finančních prostředků.

„Zjištění vládního auditu konstatovala pochybení při veřejných zakázkách realizovaná přímo příjemci převážně v letech 2018 až 2019, kterým byly poskytnuty prostředky z fondů EU ze strany resortu zdravotnictví,“ reagovala pro TASR mluvčí MZ Zuzana Eliášová.

Finanční korekce ze strany MF mohou být použity pro nové projekty v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a nepředstavují pro ČR čistou ztrátu.

pr článek