Na co si dát pozor při pořizování fotovoltaické elektrárny?

S touhou ušetřit na energiích se většina českých domácností rozhodla ke koupi úsporných opatření. Kromě pořízení tepelného čerpadla nebo výměny kotle sem spadá také instalace fotovoltaické elektrárny. Vyšší investice, zato s brzkou návratností a slibovanou velkou úsporou. Rozhodli jste se také pro nákup solárních panelů? Dejte si pozor na několik věcí a předejděte tím řadě problémů.

Spolehlivý dodavatel je alfou i omegou

Ani svůj dům byste si nenechali postavit od někoho, kdo za sebou nemá slibnou historii nebo spokojené zákazníky. Nepřistupujte k dodavatelům jinak ani v případě pořizování fotovoltaické elektrárny. Výběr správné a především spolehlivé firmy je alfou i omegou vaší spokojenosti.

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo solární panely na střechu už instaloval, zeptejte se ho na zkušenost. Je to ta nejlepší cesta, jak se k takové profesionální společností dostat a jak neprohloupit. Rovnou se také informujte o termínech dodání, ať máte lepší představu.

Cena jako další rozhodující faktor

Instalace fotovoltaických elektráren je v současné době jeden velký byznys. A na to pamatujte v případě, že solární panely chcete mít také na svém rodinném domě. Zvýšená poptávka po úsporném řešení vedla k založení řady společností s tímto zaměřením, které v oboru však vidí jen možnost zbohatnout. A tak ceny fotovoltaiky vyzdvihují až do nezdravých výšin.

I když půjčka ihned může pokrýt pořízení fotovoltaiky, cenu vždy berte jako další rozhodující faktor a nebojte se před učiněním rozhodnutí srovnávat několik společností. Pamatujte však na to, že v každém případě můžete požádat o dotaci z dotačního programu, kdy vám ministerstvo životního prostředí poskytne jednorázový příspěvek až ve výši padesáti procent z pořizovacích nákladů.

Pozor na památkové zóny

Předtím, než začnete hledat dodavatele fotovoltaické elektrárny, se ujistěte, že váš dům nestojí v památkové zóně, případně že sám není památkově chráněný. Pokud se naplní jeden z těchto scénářů, zjistěte si, jestli památkáři instalaci solárních panelů na střechu výslovně nezakazují. Nezřídka se stává, že majitelé nemovitostí tady narazí a že instalace úsporného opatření není možná.

pr článek