Květen je sice lásky čas, ale na svatbu zapomeňte – proč je to tak?

Etnlogička přibližuje květnové tradice.

Květen, lásky čas. To známe asi všichni. Je to měsíc teplých večerů vhodných na dlouhé romantické procházky a neopakovatelné momenty ve dvojici. Květen je podle odborníků nejvhodnější měsíc na zalíbení se, ale určitě ne na svatbu.

Měsíc květen je jeden z nejkrásnějších měsíců v roce, kdy je příroda již probuzena, kvetou květiny a stromy, rodí se mláďátka, lidé se už těší z teplejšího počasí a slunečních paprsků, každý má o něco lepší náladu. To vše nás inspiruje k rozkvětu lásky.

Tento měsíc přeje i single ženám, které si mohou povyrazit a možná setkají toho pravého.

První náznaky citů
Podle lidových zvyků se traduje, že právě v květnu se zvykne do sebe zamilovat nejvíce lidí.

„V minulosti to souviselo s obdobím kolem Velikonoc, kdy se probouzela nejen příroda, ale i lidské city. V březnu nebo v dubnu, tedy během svátků, se projevy náklonnosti spojovaly s mládenci, kteří chodili jebat a zalévat svobodné dívky, a tam jim poprvé mohli říci, že se jim líbí. Dívky jim odpověděli malovaným vajíčkem, „vysvětlila lidové zvyky nesmělého poznávání se etnoložka Katarína Nádaská.

Samozřejmě, nadějný vztah musel nějak postoupit. Takové něžné projevy pokračovali o několik dní později, právě začátkem května.

„Prvního května se stavěly máje. Mládenec mohl přijít dívce před dům postavit osobní květen plný barevných stužek, tím se vztah potvrdil a vlastně začali spolu chodit, „doplnila s úsměvem odbornice.

Líbejte se v rozkvetlých sadech
Měsíci květen se díky tradicím už desetiletí říká, že je to lásky čas.

„Dny se prodlužovaly, venku bylo teplejší a mladí lidé se po práci mohli jít spolu projít a vyznávat si lásku. Vrcholem projevu náklonnosti byly polibky pod rozkvetlou třešní. Rozkvetlé sady evokovaly půvab přírody a když se pod takovým stromem mladí políbí, lásku si zpečetí, „řekla Nádaská.

Proto i vy využijte sílu měsíce zamilované a líbejte se na procházkách v sadech hoc i každý den.

Na svatbu zapomeňte
Měsíc květen se mnohým z nás spojuje i s přípravou svatby, právě proto, aby si snoubenci své ano řekli v měsíci zamilovaných.

V minulosti však na Slovensku v květnu žádné svatby nebyly, protože lidé věřili, že manželství uzavřené v tomto měsíci přináší velké neštěstí.

„Říkalo se, že svatba v květnu, časné máry. To znamená, že pokud by někdo měl v květnu svatbu, tak jeden z partnerů skoro zemře, „vysvětlila lidovou pověru etnoložka.

Kromě toho se květnové svatby nekonaly, i kvůli tomu, že by rodiny neměli co nabídnout svatebním hostům.

„Bylo to období, kdy bylo potřeba nejvíce pracovat na poli a v zahradách. Ani v městech nebyly svatby v květnu kvůli tomu, že v domácnostech už nebyly velké zásoby. To co zasadíme, nám pomalu teprve roste. Kdyby byla svatba, nebylo by co svatebčanům nabídnout. Proto se svatby posouvaly až na podzim a do zimního období, kdy už měli lidé komory plné, „doplnila.

Květen je sice na lásku velmi vhodné období, ale k uzavření manželství ne. „Říkalo se, a dodnes se to stále říká, že manželství uzavřené v květnu budou nešťastné a manželé se rozvedou,“ vysvětlila zvyky Nádaská.

pr článek