Německo přislíbilo uvalení sankcí na Nord Stream 2, pokud Rusko napadne Ukrajinu

Německo ve čtvrtek přislíbilo, že Rusko v případě invaze na Ukrajinu čekají vážné následky, které budou zahrnovat i sankce vůči plynovodu Nord Stream 2, informovala agentura AFP.

Německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková ve čtvrtek v parlamentu uvedla, že její resort pracuje na „rozhodném balíku sankcí“ ve spolupráci se západními spojenci, který pokrývá i několik aspektů „týkajících se plynovodu Nord Stream 2“.

Plynovod Nord Stream 2 má zdvojnásobit objem dodávek levného zemního plynu z Ruska do Německa, který má podle Berlína zemi pomoci při přechodu z uhelné a nukleární energie na jiné typy energií.

Německo už déle trvá na výstavbě tohoto plynovodu, což znepokojilo mnoho jeho spojenců, píše AFP. Ti se obávají, že se Evropa stane pro plynovod příliš závislá na ruských dodávkách.

Nový německý kancléř Olaf Scholz již první den nástupu do své funkce v prosinci 2021 Rusko varoval před vážnými následky, které postihnou Nord Stream 2 v případě, že Rusko zakročí proti Ukrajině. V současnosti sílí obavy z toho, že Rusko napadne Ukrajinu, připomíná AFP.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck však ve středu přiznal, že pokud budou na Rusko uvaleny sankce, trpět bude také německá ekonomika.

Stavba plynovodu Nord Stream 2 byla dokončena v září. Plynovod se však ještě nedostal do provozu, neboť ještě nezískal certifikaci v Německu a spolkový úřad pro regulaci síťových odvětví Bundesnetzagentur (BNetzA) předpokládá, že proces schvalování se prodlouží až do druhé poloviny roku 2022.

Uvalením sankcí na Rusko v případě napadení Ukrajiny pohrozily i jiné země – například Spojené státy. Americký prezident Joe Biden nevyloučil ani zavedení sankcí přímo vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

pr článek