Norský suverénní fond, největší na světě, si loni připsal zisk

Jedná se o čtvrtý nejlepší roční procentní výnos v historii fondu, který vznikl v 90. letech, a druhý nejlepší v absolutním vyjádření. Informaci zveřejnila TASR na základě zprávy agentury AFP.

Fond, do kterého země směřuje své příjmy z ropy pro příští generace, tak ukončil rok s kolosální celkovou hodnotou 12,3 bilionu NOK.

Guvernér centrální banky Oystein Olsen označil loni za „celkem obohacující rok“.

Centrální banka Norges, která fond spravuje, však varovala, že takové výsledky nelze v budoucnu očekávat.

„Musíme být připraveni na poklesy,“ řekl Trond Grande, zástupce generálního ředitele pro investiční management Norges Bank.
Akcie, které ke konci prosince tvořily 72% z celkového portfolia, si loni připsaly 20,8% díky americkým akciím a akciím z energetického, finančního a technologického sektoru.

Americké společnosti Microsoft, Alphabet (mateřská společnost Google) a Apple výrazně přispěly k ziskům fondu, přičemž v roce 2021 mu vynesly 78 miliard NOK (Microsoft), 64 miliard NOK (Alphabet) a 61 miliard NOK (Apple). Fond má podíly ve více než 9000 společnostech.

Akciové trhy od začátku letošního roku výrazně klesly v důsledku inflačních tlaků a vyhlídek na zvýšení úrokových sazeb v kombinaci s nejistotou spojenou s patovou situací mezi NATO a Ruskem ohledně Ukrajiny.

Investice do dluhopisů, které tvoří 25,4 % aktiv fondu, zaznamenaly loni negativní výnos 1,9 %, jelikož úrokové sazby zůstaly v roce 2021 nízké.

Investice do nemovitostí, které tvoří 2,5 % portfolia, získaly 13,6 %, zatímco nekótované projekty obnovitelné energie, čtvrtá třída aktiv, byť jen okrajová, vykázaly návratnost na úrovni 4,2 %.

pr článek