Skrytá rizika kreditních karet. Vyhněte se sankcím a vysokým úrokům

Kreditní karta umožňuje nákupy i v době, kdy se vám na bankovním účtu objeví nepříjemná 0 Kč. Utrácet můžete až do stanoveného limitu. Využití bezúročného období přináší celou řadu výhod, ovšem je nutné znát rizika, která s sebou kreditní karta přináší. Jak správně kreditní kartu používat? Známe odpovědi.

Co je to kreditní karta

Kreditní karta je platebním nástrojem, držitel může čerpat finanční prostředky (platit kartou) až do stanoveného úvěrového limitu. Kreditní karty vydávají banky nebo úvěrové společnosti. Limit úvěru stanovuje vydavatel, nejčastěji podle bonity klienta. Úvěr na kreditní kartě lze splatit jednorázově nebo v pravidelných splátkách. Při každém použití kreditní karty nakupuje držitel na dluh a používá prostředky zapůjčené bankou nebo finanční institucí.

Jak se kreditní karta používá

Kreditní karta se používá při nákupech v obchodech nebo nákupech online. Jakmile je transakce provedena, peníze se odečtou z úvěrového limitu. Některé kreditní karty umožňují výběr hotovosti z bankomatů, ke službě se zpravidla váží vysoké poplatky. Bonusem kreditní karty je služba cashback, věrnostní body, slevy a členské výhody.

Bezúročné období

Každá kreditní karta má stanovené takzvané bezúročné období. Obvykle trvá 45 až 55 dní, ale může se lišit podle vydavatele karty. Po konci fakturačního období je k dispozici výpis všech transakcí a požaduje se úhrada dlužné částky. Transakce lze samozřejmě sledovat průběžně v aplikaci. Pokud dojde k úhradě dlužné částky v bezúročném období, jak už název napovídá, vrací uživatel pouze vypůjčenou částku a neplatí žádné úroky. Jakmile nedojde k úhradě, nebo dojde jen k částečné úhradě, začnou se z dlužné částky počítat úroky.

Bezúročné období je jednou z největších výhod kreditní karty. Pokud platební kartu používáte, důkladně hlídejte termíny a plaťte závazky ještě před uplynutím bezúročného období. Výdaje plánujte a jestliže vás čeká nákladná investice, učiňte ji na začátku bezúročného období, abyste získali maximum času na splacení (dle podmínek vydavatele a pravidel pro počítání lhůt).

Minimální splátka

Pokud není možné splatit celou dlužnou částku, je držitel povinen zaplatit minimální splátku. Obvykle se jedná o 2 až 5 % z dlužné částky, které je nutné zaslat každý měsíc až do kompletního zaplacení dluhu.

Zaplatit pouze minimální splátku zní lákavě, ovšem výrazně roste dluhová zátěž. Nejlepší strategií je platit každý měsíc celou částku.

Úroková sazba u kreditní karty

Ke kreditním kartám se váží vysoké úrokové sazby. Nejlevnější počítají roční úrok okolo 15 % ty nejdražší stojí více než 25 % dlužné částky ročně. Úrok se počítá pouze z nezaplaceného zůstatku po uplynutí bezúročného období, avšak narůstá každý den. Kreditní karta je dražší než půjčka 500 000 s fixací úrokové sazby.

Nesplacení celé částky včas znamená denní vyčíslení dlužných úroků. Každý den narůstá dlužná částka. Na výběry z bankomatů se obvykle nevztahuje bezúročné období a úroky začínají běžet okamžitě. Ty mohou být vyšší než u běžných transakcí.

Poplatky za kreditní karty

Kromě úroků mohou být účtovány nejrůznější poplatky. Kreditní karty mají roční poplatek, ten může být 500 korun, ale i několik tisíc. Vysokou sazbou bývá zpoplatněn výběr z bankomatu nebo platba kartou v zahraničí. Pokud je překročen úvěrový limit, například tím, že se připisují dlužné úroky, objeví se na kartě vysoké sankce a pokuta. U některých karet se můžete setkat s poplatkem, když kartu nevyužíváte (poplatek za neaktivitu).

Kreditní karta na plánované výdaje

Kreditní karta je pomocníkem a neměla by sloužit pro impulzivní nakupování. Kreditní kartu používejte pouze na položky, které máte zahrnuty v rozpočtu a u kterých chcete odložit úhradu nákladů. Pak je úvěr výtečným pomocníkem. Vyhýbejte se použití kreditní karty pro drahé a nepotřebné nákupy. Výdaje sledujte, kontrolujte měsíční výpisy. Můžete použít aplikaci pro třídění výdajů (potraviny, drogerie, doprava, zábava aj.). Posuzujte náklady používání kreditní karty a srovnávejte s dalšími možnostmi financování. Nejvýhodnější půjčku poznáte podle sazby RPSN.

Rizika kreditních karet:

  • Vysoké úrokové sazby, denní připisování dlužné částky.
  • Vysoké sankce za prodlení.
  • Nesplnění lhůty pro bezúročné období.
  • Propadnutí iluzi, že má osoba velké množství peněz.
  • Impulzivní a neuvážené nákupy.
  • Pouhé držení kreditní karty (i pokud ji nevyužíváte) zhoršuje úvěrovou historii a může být důvodem pro zamítnutí žádosti o půjčku.
pr článek