První pololetí 2022 bude pro globální ekonomiku stále náročné, a to jak z pohledu pandemie, tak z pohledu surovinové krize. Nedostatek materiálů bude trápit světové trhy minimálně během prvních dvou kvartálů letošního roku. Situace by se mohla začít uklidňovat ve druhém pololetí roku 2022.
Na slovenskou ekonomiku má nejmarkantnější dopad čipová krize, která trápí hlavně automobilový průmysl, ale zasahuje i ostatní odvětví včetně výrobců elektroniky. Dalším velkým problémem pro průmysl je nedostatek plastového granulátu, který se využívá ve většině odvětví. Trh hlásí i problémy s nedostatkem oceli, hliníku, plechů, kovů, dřeva, skla, papíru a také stavebních materiálů.
Zvyšování cen výrobních vstupů a stavebních materiálů se děje nejen ve světě, ale také u nás. Vidět to i na datech Statistického úřadu SR. Podle indexu cen ve výrobní sféře (PPI inflace) se ceny průmyslových výrobců pro tuzemský trh v prosinci meziročně zvýšily až o 14,5 %. Dvouciferné tempo růstu přitom dosáhly již třetí měsíc po sobě. Za celý loňský rok průmyslové ceny v průměru meziročně vzrostly o 5,5 %. I meziměsíčně, tedy ve srovnání s listopadem, se v prosinci průmyslové ceny zvýšily, a to o 0,9 %.
V rámci průmyslové výroby nejvýrazněji meziročně rostly ceny ropných produktů (až o 68 %), chemických výrobků (o 51 %), kovů a kovových výrobků (o cca 32 %) a dřevěných a papírových výrobků (o zhruba 18 %). Vidíme, že jde o ty produkty, jejichž výroba je poznamenána nedostatkem surovin na globálním trhu. Prudce rostou i ceny stabených materiálů, a to až o 23%. To způsobuje, že i opravy a rekonstrukce bytů nás vycházejí o dost dražší. A samozřejmě se takto zvyšují i náklady na výstavbu novostaveb, což způsobuje zdražování nemovitostí.
Rostoucí průmyslové ceny tlačí vzhůru i spotřebitelskou inflaci
Rostoucí ceny průmyslových výrobků tlačí vzhůru i konečné ceny pro spořebitele. Prosincová inflace dosáhla meziročního růstu až o 5,8 %.
Jakou inflaci dále očekáváme?
Očekáváme, že růst průmyslových cen bude výrazný iv následujících měsících, pod což se bude nadále podepisovat surovinová krize. Zvyšovat se bude i spotřebitelská inflace, která může v úvodních měsících letošního roku atakovat i úroveň 7 %. Za celý rok 2022 bude průměrná inflace ještě vyšší než loni, a bude se pohybovat v rozmezí 5 až 6 %.