Německá ekonomika ve 4. kvartálu klesla víc, než se čekalo

Německá ekonomika v posledních třech měsících 2021 mezičtvrtletně klesla víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v období říjen-prosinec 2021 snížil o 0,7 % oproti předchozím třem měsícům, zatímco analytici odhadovali, že klesne o 0,3 %. Ukázaly to v pátek předběžné údaje spolkového statistického úřadu Destatis.

Výkon německého hospodářství v uplynulém čtvrtletí zasáhly problémy v dodavatelských řetězcích, které brzdily výrobu, i obnovení omezení v souvislosti se čtvrtou vlnou pandemie nového koronaviru, které negativně ovlivnilo výdaje domácností.

„Poté, co produkce v létě vzrostla navzdory napjaté situaci s dodávkami a nedostatku materiálů, bylo oživení německé ekonomiky zastaveno v důsledku čtvrté vlny pandemie koronaviru a přísnějších zdravotních omezení,“ uvedl v prohlášení Destatis.

Pokles HDP v období říjen-prosinec 2021 byl první za tři čtvrtletí.

Za celý rok 2021 německá ekonomika vzrostla o 2,8 % podle aktualizovaných údajů Destatisty, což je o něco více než původní odhad na úrovni 2,7 %. Vláda v Berlíně již snížila své prognózy růstu v roce 2022 na 3,6 % ze 4,1 %, jelikož začátek roku poznamenalo šíření varianty omikron nového koronviru, které zasáhlo zejména sektor služeb, uvedlo ve zprávě ministerstvo hospodářství.

Vzhledem k tomu, že v dohledné době nelze očekávat uvolnění pandemických omezení a problémy v dodavatelských řetězcích stále nekončí, největší evropské ekonomice hrozí pokles iv současném 1. čtvrtletí, což by znamenalo recesi, již druhou od začátku pandemie v roce 2020.

„Vysoké ceny energií budou nadále zatěžovat soukromou spotřebu, i když se v příštích týdnech zruší sociální omezení,“ upozornil Carsten Brzeski, ekonom ING, což podle něj zvyšuje pravděpodobnost recese.

Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach předpověděl, že současná vlna pandemie vyvrcholí až v polovině února. To ponechává malý prostor k uvolnění omezení, i když počet hospitalizací zůstává pod kontrolou.

A zároveň problémy s dodávkami, které loni brzdily výrobní sektor v Německu, se zmírňují jen pomalu, přičemž šíření omikronu v Asii vyvolává obavy.

Akutní nedostatek polovodičů, klíčové komponenty v konvenčních i elektrických vozidlech, vedl loni k odstávkám výroby v německých automobilkách a podle průmyslových skupin způsobil pokles prodeje aut v Německu o 10,1 %.

pr článek