Růst HDP Španělska za 4. čtvrtletí překonal odhady

Růst španělské ekonomiky na konci loňského roku překonal očekávání analytiků, i když se zpomalil. Čtvrtá největší ekonomika eurozóny těžila přitom ze zvýšení investic a silné poptávky po svém exportu. Ukázaly to v pátek předběžné údaje statistického úřadu INE.

Hrubý domácí produkt (HDP) Španělska se ve 4. čtvrtletí zvýšil o 2 % oproti předchozím třem měsícům, kdy mezičtvrtletně vzrostl o 2,6 %. Tento výsledek překonal odhady ekonomů, kteří předpověděli nárůst HDP o 1,4 %. Je také lepší než v případě Francie, jejíž HDP stoupl o 0,7 % a také Německa, která oznámila mezičtvrtletní pokles HDP o 0,7 %.

Zotavování španělské ekonomiky podporuje klesající nezaměstnanost a jedna z nejvyšších mír proočkovanosti v Evropě. Ta zemi pomohla vyhnout se omezením, která jiné státy zavedly, aby zastavily šíření onemocnění COVID-19.

Španělská ekonomika však i nadále zaostává za předkrizovou úrovní po strmém pádu v roce 2020 o téměř 11 %.

V meziročním srovnání se HDP Španělska v období říjen-prosinec zvýšil o 5,2 procenta, což je také více než 4,5 %, které očekávali analytici.

A za celý rok 2021 vzrostla španělská ekonomika o 5 %, což je pozoruhodný výkon po jejím poklesu o 11 % v roce 2020, ale pod vládním cílem na úrovni 6,5 %, uvedl INE.

Tento cíl však považovali ekonomové za nereálný. Na druhé straně, předběžné výsledky překonaly prognózy španělské centrální banky i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Obě odhadovaly růst HDP za celý rok o 4,5 %. A Mezinárodní měnový fond (MMF) očekával jeho zvýšení o 4,6 %.

Podle Bloomberg Economics byl HDP Španělska na konci loňského roku přibližně 4 % pod úrovní před pandemií.

Výkon španělské ekonomiky v posledních třech měsících 2021 zasáhl pokles spotřebitelských výdajů o 1,2 % v důsledku prudce rostoucí inflace, která v prosinci dosáhla 30letého maxima 6,5 ​​% pro zdražení energií.

Podle think-tanku Funcas se inflace v roce 2022 mírně zpomalí, ale zůstane vysoká, na úrovni přibližně 3,5 %, zatímco růst HDP by se měl zrychlit na 5,6 %. To umožní Španělsku definitivně smazat ztráty z roku 2020.

Španělská vláda letos předpovídá růst HDP o 7 %, což je výrazně nad očekáváními ekonomů.

Vláda v Madridu původně počítala s návratem ekonomiky na úroveň před pandemií do konce roku 2021. Podle Evropské komise se to však pravděpodobně nestane dříve než začátkem roku 2023.

pr článek